A legtöbb magyar pénzügyi okok miatt nem nyaralt
A Fizetesek.hu legújabb kutatása alapján a magyarok leginkább pénzügyi okokból nem mentek nyaralni, a magasabb jövedelemmel rendelkező munkavállalók nagyrésze pedig azért, mert nem volt rá idejük.
A megkérdezett emberek 69%-a már volt vagy készült nyaralni szeptember elejéig, 22% biztosan tudta, hogy idén elmarad a családi vakáció - derült ki a Fizetesek.hu nyáron elvégzett felméréséből. Az online kutatás szerint a munkavállalók harmada 50.000 Ft alatt szerette volna kihozni a nyaralás teljes költségvetését, az 50 és 100 ezer forint közötti rendelkezésre álló összeget pedig a válaszadók 27%-a jelölte meg. A megkérdezettek mindössze 7%-a engedhette meg magának a 300 ezer forint feletti nyaralást. A leggyakoribb ok, amiért az emberek nem mennek kirándulni pénzügyi eredetű, a válaszadók 52%-a ezt jelölte, míg a munkahelyi leterheltség a válaszok 31%-ban szerepelt. A legtöbben (40%) Magyarországon, víz mellett nyaralnának, 29% külföldi tengerparthoz menne, 20% otthon a természetben pihenne, míg 17% számára a külföldi városnézés volt a cél.
A nyaralás kérdése szorosan összefügg a fizetés nagyságával. Azok a dolgozók, akik havi jövedelme nem éri el a bruttó 200 ezer forintot, nagyobb valószínűséggel nem mennek nyaralni: a válaszadók 28%-a biztosan nem, 11% még nem tudta. Ebben a jövedelmi sávban nagyobb azok aránya is, akik a pénzügyi helyzetük miatt nem engedhetik meg maguknak a kirándulást (64%), viszont 54%-uk 45 ezer forintnál többet egyébként sem tudna rááldozni. Havi 350 ezer forintos jövedelem fölött a válaszadók háromnegyede biztosan nyaralt idén, legtöbbjük (55%) pedig 50 és 100 ezer forint közötti összeget tudott rá elkülöníteni. Ebben a jövedelmi sávban csupán 18% biztosan nem nyaralt, jelentősen kisebb azok aránya is, akik pénzhiány miatt nem mentek kirándulni, leggyakoribb okként ugyanis a munkahelyi leterheltség (40%) és a családi körülmények (30%) szerepeltek.
Érdekesség még, hogy a Fizetesek.hu kutatásából az is kiderült, a hölgyek jobban tudnak spórolni: 35%-uk ugyanis 45 ezer forint alatt kihozná a nyaralást, a férfiaknál ez az arány 25%, míg 300 ezer forint fölött a férfiak 10%-a költene, a nőknél pedig csupán 5%.
A nyaralás tervezett vagy valós költségvetése a fizetés nagysága szerint: