A legtöbb munkavállaló új állást keres, ha magasabb fizetésre vágyik
2018.02.28.
Egy friss felmérés szerint az emberek nagyrésze még mindig a fizetés nagysága alapján választ munkahelyet. A munkavállalók közel kétharmada ugyanis úgy nyilatkozott, hogy a felkínált bér alapján dönti el, hogy elfogad-e egy álláslehetőséget vagy sem. Még azoknak az embereknek a negyede is váltana egy jobb fizetés esetén, akik jól érzik magukat a jelenlegi munkahelyükön. A legnagyobb eséllyel pedig az alulfizetett dolgozók váltanak.
A Paylab.com 10 országban (köztük Magyarországon is) elvégzett nemzetközi kutatása alapján a munkavállalók 63%-a munkahelyválasztás során leginkább a felkínált bér és juttatások nagysága alapján dönt. A több mint 40 ezer válaszadó szerint a második legvonzóbb kritérium egy új állás esetén a munka érdekessége, a harmadik leggyakoribb döntésfaktor pedig az ösztönző és izgalmas munkakörnyezet. Az is bizonyításra került, hogy akkor váltunk legnagyobb eséllyel munkahelyet, ha úgy érezzük, alulfizetnek.
Kulcskérdések
1. Mennyire éri ez meg nekem?
2. Mennyire érdekes a munka, amit csinálni fogok?
3. Mennyire tudom megvalósítani önmagam?
Ez a három legfontosabb kérdés, amit egy munkavállaló feltesz, amikor egy új álláslehetőséggel találkozik. Amennyiben több lehetőség közül választhat, ezek alapján dönt.
Tízból három munkavállaló számára az a fontos, hogy a munkahelyi kapcsolatok jobbak legyenek, mint a jelenlegi, vagy az előző munkahelyén. Érdekesség, hogy ez a fontossági szempont gyakrabban szerepelt a nőknél, mint a férfiaknál. Szintén 30% számára az a fontos, hogy az új munkahelyen legyen lehetőség az előrelépésre és a karrierépítésre. A válaszadók 28%-ának pedig nem mindegy, hogy rugalmas-e a munkaidő, illetve van-e lehetőség otthoni munkavégzésre vagy részmunkaidős tevékenységre. Ez szintén a nőknek fontosabb kérdés.
4. Kivel fogok dolgozni és milyen a csapat?
5. Milyen konkrét lehetőségeim lesznek az előrelépésre?
6. Jut időm a munka mellett a családomra és a magánéletemre?
Nem elhanyagolható kritérium egy munkahely kiválasztása során a távolság. A válaszadók 18%-a ezt jelölte meg, a nők esetében 21%, a férfiaknál 16%. A cafeteria rendszer és a munkáltatói márka pedig a dolgozók 5%-ának számít. Ez utóbbi inkább a közép- és felsővezetőknek fontos, hiszen 8%-uk ez alapján dönt.
7. Mennyit kell majd utaznom?
8. Milyen béren felüli juttatásokat kapok majd?
9. Mekkora presztízs a cégnél dolgozni?
A Paylab azt is felmérte, hogy mennyire elégedettek az emberek a fizetéseikkel. A Balti országokban a munkavállalók mindössze ötöde, Közép-Európában és a Balkánon pedig a dolgozók negyede gondolja úgy, hogy kellőképpen megfizetik. A legnagyobb elégedettség Finnországban van, ahol minden második alkalmazott elégedett a fizetésével.
Ezzel szemben a Balti országokban és Közép-Európában minden második dolgozó úgy érzi, hogy alulfizetik. A legnagyobb elégedetlenség a szlovén és a litván válaszadóknál mutatkozott.
Az alulfizetett munkavállalók 65%-a jobb fizetési ajánlat esetén azonnal váltana
Azoknak a munkavállalóknak a kétharmada, akik alulfizetve érzik magukat, azonnal munkahelyet váltanának egy jobb fizetéssel kecsegtető lehetőség esetén. Ezzel szemben 35%-uk a váltás helyett béremelést kérne a főnökétől az anyagi helyzetének javítása érdekében, 20% pedig a karrierépítési lehetőségekről tárgyalna a jelenlegi munkaadójával, 16% egy mellékállással növelné a jövedelmét, 14% pedig saját vállalkozást indítana a munkája mellett.
Közép-Európa és a Balti államok munkavállalóinak harmada, valamint a finn dolgozók 38%-a bértárgyalás segítségével javítana a fizetésén.